Prašome palaukti, kraunama...

 

Norite augti ir tobulėti? Ugdykite drąsą

Drąsą, kaip ir kitas asmenines savybes, gauname gimdami. Parodykite kūdikį, kuris bijo verkti ar vaiką, kuris bijo paimti saldainį? Baimė gali atsirasti dėl mus supančios aplinkos. Gavęs bausmę, vaikas gali bijoti pasiimti saldainį pats, bet dažniausiai, jei bausmė nebūna griežta ir labai skaudi vaikui – jis siekia savo tikslo, leisdamas savo kūrybingumui ir drąsai veikti kartu. Ar pastebėjote, kiek būdų vaikai randa norėdami gauti saldainį?

Drąsa gali sumažėti ir dėl nesėkmių. Prisiminkite save, kai mokėtės važiuoti dviračiu. Po skaudaus nukritimo reikia laiko, kad vėl išdrįstumėte imti dviratį į rankas ir važiuoti. Tad čia baimė ir drąsa bei vidinė motyvacija (noras, interesas) – vėl stoja į kovą.

Drąsa mažėja mažėjant savivertei. Tai rodo žmonių elgesys ir išsakyti kandidatų ar klientų žodžiai:

„Turbūt nemoku dirbti su žmonėmis, jie nuolat keičiasi, mums nepavyksta pasiekti numatytų tikslų, esu niekam tikęs vadovas.“

„Buvau 15-koje darbo pokalbių, ir kas? Manęs niekas nepriima. Neturiu atestato, jau senai tokį darbą ir dirbau, gal jis ir ne man.“

„Noriu uždaryti įmonę, dvi brigados išvyko, su likusiomis dviem neįvykdysiu įsipareigojimų.“

„Neieškau darbo, man čia viskas tinka, aš jo ir taip ilgai neradau.“

Drąsa mažėja mažėjant vidinei motyvacijai, o kartais ir išorinei motyvacijai.

„Man už kiekvieno dokumento stovi žmogus, įmonės vadovas ir aš nebenoriu su juo dirbti, imtis naujų projektų kartu.“

Kas padeda auginti drąsą?

  • Vidinė motyvacija veikia situacijose: kai noriu labiau nei bijau. Jei norime pasiekti numatytą tikslą, tuomet ir galvokite, kaip tą padaryti, o ne ieškokite 100 būdų, kaip to nedaryti. Tad stiprinkite vidinę motyvaciją, atrandant atsakymus, kuo tikslo pasiekimas ar norimas pokytis gali būti jums naudingas.
  • Išorinė motyvacija (palaikanti aplinka) yra svarbi situacijose, kai nepasitikiu, nežinau, bet turiu į ką kreiptis, žinau, kas gali padėti. Ieškokite mentoriaus, eksperto, draugo arba įsipareigokite garsiai tam tikrai grupei, klientams.
  • Praktika – kai sekasi kelis sykius iš eilės, imame tikėti, kad pavyks. Tad situacijose, kai nesiseka, pasižiūrėkite, ko reikia, kad sektųsi (žinių, praktikos, pavyzdžio ar kt.). Sėkmė – daugybės nesėkmingų bandymų rezultatas.
  • Rizikų numatymas sumažina baimę. Dažnai bijome to, ko nesuprantame, nežinome ar tuomet, kai trūksta informacijos. Tad pasiruošimas nesėkmėms ir numatytų rizikų valdymas yra drąsą auginantis komponentas.
  • Drąsa auga su svarba, prasmės matymu. Mes nedarome dalykų (arba darome juos labai atmestinai), jei jie yra bereikšmiai. Tad jei reikia padaryti tam tikrą darbą – paklauskite savęs, kodėl tai svarbu jums, jūsų kolegai, komandai, klientams ar organizacijai. Paieškokite pliusų, net jei jūsų pirminė nuomonė yra kiek kitokia.
  • Drąsa auga, kai turime rodyti pavyzdį, būti autoritetu. Norėdami mokyti kitus, pirma turime gerai tam tikrą darbą išmanyti patys. Tad drąsa auga su augančiomis kompetencijomis, didėjančiu sąmoningumu.
  • Drąsa auga, kai esame užspeisti į kampą, kai neturime laiko mąstymams, kai nėra kito pasirinkimo. Tikrai turite situacijų, kai reikėjo, nebuvo, kas padeda, ėmėte ir padarėte. Tad kartais reikia pirmo žingsnio (vienas, du, trys ir pradedate arba 5, 4, 3, 2, 1 ir spaudžiate starto mygtuką).

Įdomu, kokios jūsų drąsos istorijos, ką norėtumėte pradėti daryti? Kokiose situacijose jums būtų reikalingas starto mygtukas?